White_Lord
Moderator
Dołączył: 13 Wrz 2009 Posty: 66
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 7 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Kraków
|
Wysłany: Sob 16:12, 19 Wrz 2009 Temat postu: Wyrd |
|
|
Ops runy: Pusta runa, nie używać. Dlaczego?
"Marek Reszuta
Pustka Pustej Runy
Co by się stało, gdybym wziął talię kart Taro, poprzestawiał kolejność Arkanów, dołożył do tego własną ideę i sprzedawał tak spreparowaną teorię jako "Wprowadzenie do starożytnego Tarota Egipskiego"? Prawdopodobnie zostałbym wyśmiany w prasie ezoterycznej i raczej żadnemu poważnemu badaczowi nie chciałoby się ze mną dyskutować. Bo niby z czym? Z tym, że coś mi się poprzestawiało?
Stworzenie czegoś nowego ze starego i przedstawienie tego jako archaicznego nie jest możliwe w Taro, ale jeszcze nie tak dawno było możliwe w Runice. Jednym z powodów była powojenna głucha cisza nad ezoterycznym wykorzystywaniem Run. Ale to już sprawa Wielkiej Polityki i negatywnych skojarzeń symboli runicznych z wysokimi, błękitnookimi blondynami w czarnych mundurach (nawiasem mówiąc w Niemczech publiczne posługiwanie się niektórymi runami może doprowadzić do aresztowania, a nawet skazania za agitację pronazistowską....). Sytuacje tę wykorzystali oczywiście Ci, którzy chcieli zarobić. A że pewnie coś-nie-coś Starego Mistrza von Lista całkowicie się jeszcze nie spaliło - można było publikować. I tak dochodzimy do sedna mojego tekstu, ale najpierw małe wyjaśnienia.
Podstawowym narzędziem pracy runisty jest Futhark, zwany Starszym. Jest to system 24 symboli germańskich wykorzystywany w celach wróżebnych, magijnych i medytacyjnych. Każdy, kto poważnie zajmował się Futharkiem zauważył, iż kolejność run nie jest przypadkowa - symbole są ściśle powiązane z poprzednimi, tak jak gdyby następna runa dodawała komentarz do swojej poprzedniczki. Dopiero po długim okresie pracy z runami "dowiadujemy się" dlaczego runy dzielimy na trzy rodziny, dlaczego jest taka a nie inna kolejność itd. - pamiętajmy przy tym, że Futhark jest systemem skończonym, lecz nielinearnym!. No właśnie - systemem skończonym!!! Części adeptom pozornie skromny system 24 znaków wydaje się ograniczać ich potrzeby duchowe. Chciałoby się doradzić - zwolnij i jeszcze raz przyjrzyj się temu co masz, lecz są tacy, którzy w swoich poszukiwaniach (chwała im za to!) do jednorodnego egregoru runicznego dodają coś mu zupełnie obcego, niezgodnego z nauką, tradycją i potrzebą (i za to im już pochwały się nie należą). Takim przykładem jest "Pusta Runa", tj. kamień runiczny na którym nie ma żadnej runy, jest pustka (!?! to jakże to może być "kamień runiczny" - to po prostu zwykły kamień!!). W wielu opracowaniach autorów polskich i zagranicznych spotkałem się z funkcjonowaniem tego potworka i pojąć nie mogę jak można bezkrytycznie kopiować coś co nie ma żadnego uzasadnienia praktyczno-teoretycznego i jest ideologicznie obce Runom (a one są zazdrosne!!!). Pozwolę sobie, jako prawnik, usystematyzować moją krytykę:
Po pierwsze - runy były wycinane (malowane, ryte, wyszywane, medytowane). Nijak nie da się wyciąć nożem pustki, a dla szamanów runicznych pomysł ten byłby zapewne absurdalny i raczej nie mogliby go pojąć.
Po drugie - w literaturze tłumaczy się, że pusta runa to Runa Wyrdu, "symbol przeznaczenia człowieka" (cytat oryginalny z jednej z polskich książek). To nieporozumienie - każda z run jest "symbolem przeznaczenia", bo operując swoim mitem opowiada o pewnym stanie i losie człowieka. Poza tym, cały Futhark, wszystkie 24 runy, to symbole przejawiania się w życiu człowieka Wyrdu. Wyrd - w odróżnieniu od chrześcijańskiej predestynacji, to to na co człowiek nie ma wpływu, ale co można określić!
Po trzecie - skąd się wziął ten pomysł? Hmm.. I tu dochodzimy do sedna sprawy - a raczej pewnej gry umysłowej - czy nasi autorzy książek o runach to ci, którzy doświadczyli, czy też przeczytali-skompilowali-sprzedali ? Pustą runę wymyślił bardzo znany w Europie Zachodniej w latach 70-tych Ralph Blum. Otóż Pan ten opracował własny system runiczny (nie nazywajmy tego Futharkiem, zaraz wyjaśnię dlaczego). Był to system skończony, mający początek i koniec, całkowicie linearny i miał opowiadać o podróży duchowej adepta od runy MANNAZ ("człowiek" - dlatego systemu Bluma nie można nazwać Futharkiem) do Runy Odyna, Runy Absolutu. System Bluma to po prostu podróż człowieka do Boga, zaś symbole runiczne to poszczególne stopnie na "drabinie" prowadzącej do jego Poznania.
Blum nadał Pustej Runie bardzo duże znaczenie (i pewnie dlatego ten fragment egregoru przetrwał). Miał to być symbol "wyższego Rozumu, niedostępnego i niezrozumiałego niegodnym śmiertelnikom", "wyższej siły, z którą się można utożsamiać" (cytaty pochodzą z opracowania Bluma - czyż nie brak tu logiki?), Absolutu. W pewnym sensie Pusta Runa miała być poza właściwym systemem run, stanowić odrębną, samoistną, lecz najważniejszą jego część. I wszystko to miało wynikać z Tradycji (jakoby - germańskiej). Kłopot w tym, że w starożytnej religii germańskiej nigdy nie funkcjonowało pojęcie Absolutu, ani taka forma Wyższej Inteligencji, której śmiertelnik nie może pojąć - tę ideę Blum przejął z chrześcijaństwa, z ducha obcemu Tradycji Ludów Północy. Starożytny Szaman wchodził w kontakt z Bogiem (Odynem, Thorem, Tyrem), ale dla niego był to Bóg posiadający wszystkie przymioty człowieka, no.... trochę bardziej bardziej wszechmogącego. Ale "Absolut"? Absolutnie...
Problem również w tym, że system Bluma działał, ale tylko w przypadku Bluma, gdyż był to jego własny, na własny użytek stworzony, autorski system przejawiania się run (nota bene - ja tworzę co miesiąc taką Matrycę, w celu poznania i pełnego doświadczenia aktualnego i przyszłego stanu mojego Wyrdu, lecz nie nazywam tego odrębnym systemem!!!). Sądzę, iż stworzony przez Bluma egregor był ciut za słaby, aby przebić się przez Futhark Odyna (Far Thil Odin!).
Skąd Ralph Blum wziął Pustą Runę? Odpowiedź jest prosta - z Taro. Zafascynował go Arkan Głupca, lecz o ile w Taro istnienie tego arkanu ma sens, gdyż wychodzi z całkiem innych podstaw filozoficzno-mistycznych, to w Futharku Pusta Runa funkcjonuje w efekcie jako Pustka, całkowita przezroczystość i Milczenie. I takie widzę zastosowanie tej runy dla tych, którzy chcą się nią posługiwać. Blumowska Pusta Runa mówi po prostu - "Nie chce mi się z Tobą gadać"."
Z strony: [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 1 raz
|
|